Doručenie do Vianoc: Vážení zákazníci, 19.12.2023 je posledný deň, kedy expedujeme spracované objednávky cez Packeta. Upozorňujeme, že termín nie je 100% garantovaný prepravcom Packeta.
Fixservis logo
0
0 €
Zdieľať

Viete, ako sa starať o kávovar?

Aby Váš kávovar fungoval dlho a bezchybne, treba sa oňho starať pravidelne. A tým myslíme každý deň. Znie to možno prehnane, ale ak si chcete zakaždým vychutnať skvelú, kvalitnú a voňavú kávu, naozaj tomu treba venovať trošku času a úsilia.

Viete, ako sa starať o kávovar?

Káva má byť čierna ako peklo, silná ako smrť a sladká ako láska. - Turecké príslovie

V Paríži, v polovici 18. storočia, mali kaviarne svoje miesto pevne zakotvené v spoločnosti. V kaviarňach sa, okrem kávy, konzumoval aj tabak a pili rôzne nápoje, preto sa z mnohých kaviarní stali spevácke kluby. Neskôr sa kombinácia týchto pochutín a piesne začali považovať za atribúty politickej opozície, takže jeden z prvých dekrétov Louisa Napoleona nariadil kaviarňam podvoliť sa pod priamu vládnu moc a zaviedli úplný zákaz skupinového spevu v kaviarňach.

Robert L. Herbert,

historik umenia

Moderná veda sa ku káve stavia úplne inak. Nedávno dokonca vedci vypočítali, že zdravý dospelý jedinec, môže vypiť až 25 šálok kávy denne bez toho, aby bolo ohrozené jeho zdravie. Na takéto množstvo kávy už treba kávovar. Či máte doma pákový alebo automatický, DeLonghi, Bosch, Miele alebo iný, každý z nich potrebuje servis a opravu. Viete, ako sa oňho správne starať?

Bežná údržba automatického kávovaru

Aby Váš kávovar fungoval dlho a bezchybne, treba sa oňho starať pravidelne. A tým myslíme každý deň. Znie to možno prehnane, ale ak si chcete zakaždým vychutnať tú správnu chuť Vášho obľúbeného nápoja, starostlivosť o kávovar je veľmi dôležitá. Čo teda môžete urobiť, aby Váš kávovar fungoval čo najdlhšie?

Každodenná starostlivosť

Predovšetkým treba myslieť na čerstvosť vody. Ak nevymeníte vodu každý deň, okrem toho, že voda do Vašej kávy môže zatuchnúť, začne sa na stenách nádoby usadzovať vodný kameň. Každý deň je tiež potrebné vyprázdniť odpadové nádoby, pretože spôsobujú zápach, ktorý pri pití rannej kávy určite cítiť nechcete. A napokon, ak nebudete čistiť mliečne cesty denne, mlieko v nich môže ,,skysnúť”. Na čistenie týchto ciest a cappuccinátora odporúčame použiť špeciálnu chémiu na to určenú.

Takže ešte raz, čo treba robiť každý deň?

  • vymeniť vodu
  • vyliať a vysypať odpad
  • vyčistiť cappuccinátor a mliečne cesty

Sparovaču sa venujte raz za týždeň

Je ideálne vyhradiť si nato jeden deň v týždni. Či to bude streda večer alebo sobotné ráno je len a len na Vás. Koľko času treba záleží od kávovaru. Na väčšine kávovarov je sparovač možné vyčistiť už za pár sekúnd. Postup je veľmi jednoduchý. Sparovač vyberiete a opláchnete vlažnou vodou a pozor, nepoužívajte mydlo ani inú chémiu. Sparovač nechajte uschnúť a zatiaľ vlhkou handričkou poutierajte vnútro kávovaru, nádoby na kávu, vodu a odpadové nádoby.

Takže ešte raz, čo treba robiť raz za týždeň?

  • vyčistiť sparovač
  • vlhkou handričkou vytrieť všetky nádoby a vnútro kávovaru

Mesačné čistenie kávovaru

V ideálnom prípade má Váš kávovar čistiaci program, a teda len spustíte tento program, postupujete podľa pokynov a vložíte tabletu na čistenie. Potom už iba premažete sparovač mazivom na to určeným. Ak Váš kávovar čistiacim programom nedisponuje, pozrite sa do návodu alebo sa informujte u výrobcu/predajcu, ako môžete takýto kávovar vyčistiť. Taktiež treba raz za mesiac vyčistiť zásobník na mlieko špeciálnou chémiou.

Takže ešte raz, čo treba robiť raz za mesiac?

  • vyčistiť kávovar pomocou čistiacej tablety
  • premazať sparovač
  • vyčistiť zásobník na mlieko

Keď kávovar upozorní

Existujú 2 úkony, na ktoré väčšina kávovarov upozorní. Sú to odvápnenie a výmena filtra na vodu. Ak si tieto úkony kávovar nepýta, je potrebné ich urobiť aspoň raz za tri mesiace alebo podľa návodu. Odvápnenie vykonáte pomocou špeciálnej chémie a filter jednoducho vymeníte za nový.

Takže ešte raz, čo treba robiť vždy, keď na to kávovar upozorní avšak minimálne raz za 3 mesiace?

  • odvápniť kávovar
  • vymeniť filter na vodu

Možno sa pýtate: ,,Môžem spraviť ešte niečo pre špičkovú chuť mojej kávy a dlhú výdrž môjho kávovaru?“

Určite áno. Bez ohľadu na značku kávovaru, či už máte Phillips, Siemens, Beco alebo iný odporúča sa minimálne raz za rok navštíviť s kávovarom profesionálny servis, kde Vám spravia ,,preventívnu prehliadku”. Takýmto servisom je napríklad aj FixServis. Po novom servisujeme a opravujeme už aj kávovary. Skontolujeme Vám všetky tesnenia, hadičky a aj ho poriadne vyčistime. Návšteva servisu sa odporúča tiež v prípade, ak ste kvôli časovej vyťaženosti nevykonávali domácu údržbu kávovaru tak, ako by sa mala a Vaša káva už nemá tú správnu chuť.

Vo FixServise Vám opravíme tieto značky kávovarov: DeLonghi, Bosch, Krups, Philips, Siemens, Sencor, Jura, Miele, Beko, Saeco, Lucaffé, Nivona, Philco, Tchibo, Melitta, Nespresso, Tassimo, Sage, Ariete, Gaggia, Calter, Graef, Rhonson, AEG, Whirpool, Electrolux, Makita, Lelit, Rancillo, Ascaso, Rocket Espresso, MCE, ECM, Francis, La Pavoni, La spaziale.

Káva sa dostala do západnej Európy v 18. storočí. Priniesli ju námorníci, ktorí ju ochutnali na Blízkom východe. Spočiatku sa predávala v námorných prístavoch, ale rýchlo sa rozšírila do veľkých miest vo vnútrozemí. Bola považovaná za nebezpečný stimulant, preto bola starostlivo sledovaná obecnými a kráľovskými úradmi. Začali sa otvárať prvé kaviarne a v nich sa začali stretávať ľudia, ktorí tu hľadali spoločenské väzby a prejavovali svoje politické názory. Preto sa v roku 1675 Charles II. v Anglicku pokúsil zatvoriť kaviarne. To mu síce nevyšlo, ale na ďalšie dve storočia boli kaviarne vystavené vládnemu dohľadu a utláčaniu.

Robert L. Herbert,

Historik umenia

Zdieľať

Ekológia na prvom mieste

Neustále zlepšujeme našu uhlíkovú stopu, aby sme chránili našu planétu. Prečítajte si viac o tom, ako prispôsobujeme naše procesy, aby sme znížili našu stopu.

Viac informácíí