Apple Watch sú už dlhé roky lídrom v oblasti smart hodiniek. Veľkej obľube sa tešia nielen kvôli ich dizajnu a jedinečným funkciám, ale aj všestrannej využiteľnosti. Pri každodenných aktivitách je však potrebné brať ohľad na určité limity. Aká je ich vodeodolnosť a teplovzdornosť?
Kým najnovšie série Apple Watch disponujú vynikajúcou odolnosťou voči vonkajším vplyvom, staršie sú o niečo citlivejšie. Prinášame vám preto krátky prehľad, čo s jednotlivými verziami môžete robiť a naopak, ktorým faktorom by ste sa mali vyhýbať.
Prvá a druhá generácia Apple Watch (Series 0 a Series 1) je odolná voči vode podľa IPX7. Teda, bez problémov zvládne dážď či obliatie vodou, avšak ponorenie pod hladinu môže spôsobiť poškodenie. Tieto verzie tak nie sú určené na plávanie.
Apple Watch Series 2 a všetky novšie verzie už disponujú odolnosťou voči vode podľa ISO 22810:2010. V praxi to znamená, že sa môžu ponoriť do hĺbky až 50 metrov pod vodnou hladinou. Sú tak vhodné aj na plávanie. Apple však neodporúča mať ich na ruke pri potápaní sa do veľkých hĺbok.
Pri nultej a prvej sérii Apple Watch, ale aj pri novších modeloch, si dávajte pozor na silné prúdy vody. Napríklad, z tlakových čističov alebo pri vodnom lyžovaní. Tie môžu častokrát vyvodiť vyšší tlak ako je v hĺbke 50 metrov pod hladinou. Teda, vedia spôsobiť poškodenie.
S Apple Watch sa môžete sprchovať, avšak výrobca neodporúča vystavovať ich šampónom, sprchovým gélom a podobne. Obsiahnuté chemické zložky totiž dokážu negatívne vplývať na tesnenia či iné citlivé súčasti.
Apple Watch Series 2 a novšie je možné používať aj v morskej vode. Avšak, následne je dôležité poriadne ich opláchnuť sladkou vodou. V opačnom prípade vedia kryštáliky soli zablokovať mikrofón či iné drobné otvory a narušiť funkčnosť.
Praktický tip: Pri používaní Apple Watch vo vode vždy aktivujte tzv. „Water Lock“. Ide o zámok obrazovky, aby vo vode nehrozilo nechcené aktivovanie rozličných funkcií.
Myslite na to, že nie všetky náramky Apple Watch sú vodeodolné. Na dlhodobé vystavenie vode nie sú určené predovšetkým kožené a oceľové verzie.
Samostatnou kapitolou je teplovzdornosť hodiniek Apple Watch. Výrobca tvrdí, že najlepšie fungujú v tepelnom rozsahu 0 – 35 °C. Lyžovanie s Apple Watch je možné, avšak nie je vhodné používať ich pri teplotách hlboko pod 0 °C. Dlhodobé vystavenie mrazom spôsobuje rýchlejšiu degradáciu batérie.
Nosenie Apple Watch počas slnečných letných dní obvykle nespôsobuje žiadne problémy. Avšak, vyhýbajte sa dlhodobému vystaveniu priamemu slnku, napríklad pri opaľovaní. Taktiež nie je vhodné nosiť hodinky do sauny.
Náš tip: Pokiaľ sa hodinky Apple Watch prehrejú, automaticky sa zablokujú a na displeji sa objaví symbol teplomera. V takom prípade ich dajte dolu z ruky a položte na dobre vetrané tienisté miesto, kde sa prirodzene schladia.
Pokiaľ vaše smart hodinky Apple Watch prestali úplne fungovať, respektíve, nedokážu spustiť niektoré funkcie, obvykle sa dajú opraviť. Príčin problémov však môže byť veľa. Práve preto je dobré zveriť ich do rúk expertom. Oprava Apple Watch 6, ale aj ďalších sérií a značiek, je možná v našej sieti servisov. Postaráme sa o odbornú diagnostiku, odstránenie porúch a vaše hodinky budú opäť fungovať ako nové.