Prestala vám z ničoho-nič fungovať klávesnica na vašom notebooku? Potom zrejme potrebujete rýchle tipy, ako ju opäť priviesť k životu. V tomto smere existuje hneď niekoľko riešení. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako opraviť klávesnicu na notebooku aj v domácich podmienkach.
Hneď na úvod si treba uvedomiť, že ak nefunguje klávesnica na notebooku, príčinou nemusí byť vždy hardvérový problém. Neraz sa stáva, že dôvodom je softvérová chyba. Pred tým, než začnete s čistením a rozoberaním, preto vykonajte nasledovný test.
Notebook vypnite a keď sa bude zapínať, skúste sa dostať do BIOS-u. Na štartovacej obrazovke by ste mali krátko vidieť kombináciu kláves, ktoré treba stlačiť, aby ste sa do BIOSU-u dostali. Keď ich včas stlačíte a otvorí sa vám spomínaný BIOS, je to jasný znak, že po hardvérovej stránke klávesnica funguje. Odíďte z prostredia BIOS-u a počkajte, kým sa notebook klasicky zapne.
Na to, aby klávesnica dokázala správne fungovať, musí byť v notebooku nainštalovaný príslušný driver. Niekedy sa stáva, že v ňom vznikne chyba a klávesnica v dôsledku nej prestane fungovať. Ak máte notebook s operačným systémom Windows, otvorte si Správcu zariadení a vyhľadajte v ňom položku Klávesnica. Pod ňou by sa vám mali zobraziť nainštalované drivre. Odinštalujte ich a skúste reštartovať notebook. Pri štarte si Windows automaticky stiahne nový driver, ktorý by mohol fungovať.
Problémy môžu spôsobovať aj samotné nastavenia klávesnice. V prípade notebookov s operačným systémom Windows si do vyhľadávania v Štart menu napíšte slovko „Klávesnica“. Zobrazí sa vám menu nastavení, v ktorých si môžete skontrolovať rozloženie kláves. Všímajte si, či nie sú aktivované niektoré funkcie, ktoré spôsobujú pomalšie reakcie alebo zvláštnu odozvu. Skúste ich vypnúť a vyskúšajte, či sa niečo zmení.
V prípade MacBooku si tiež viete v nastaveniach otvoriť menu klávesnice, v ktorom si skontrolujete rozloženie kláves. Taktiež môžete skúsiť vypnúť funkciu „Slow keys“, ktorá spôsobuje pomalšiu odozvu.
Nefunkčnosť klávesnice môže spôsobiť taktiež vírus. Ak ste sťahovali nejaké súbory alebo aplikácie a následne ste zistili, že notebook klávesnica nefunguje, príčinou vie byť škodlivý softvér. Vyskúšajte danú aplikáciu odinštalovať, možno klávesnica opäť ožije.
Pokiaľ žiadna klávesa nefunguje a klávesnica jednoducho nejaví známky funkčnosti, príčina bude zrejme v hardvéri. Ako ju opraviť?
Do medzierok medzi klávesmi a telom notebooku prirodzene padajú rôzne nečistoty, ktoré následne môžu spôsobovať zadrhávanie kláves a stratu funkčnosti. Prvotné riešenie tohto problému je jednoduché – klávesnicu otočte hore nohami a zľahka pobúchajte po tele notebooku, aby všetky omrvinky povypadávali. Následne použite stlačený vzduch. Ideálnym riešením je stlačený vzduch v spreji, ktorý zoženiete v našom e-shope. Ten uvoľní všetky čiastočky a prečistí útroby klávesnice.
Ak prečistenie zvonku nepomôže, skúste rozobrať notebook a dostať sa priamo základnej doske klávesnice. Vďaka tomu budete mať pri čistení ešte lepší prístup k jednotlivým komponentom. Keď už budete mať notebook rozobratý, všimnite si, či je konektor od klávesnice správne zapojený k príslušnému portu. Pokiaľ je uvoľnený, klávesnica nebude fungovať.
Praktický tip – príčinou nefunkčnosti klávesnice môže byť v niektorých výnimočných prípadoch zlá batéria. Skúste ju demontovať, pripojiť notebook do siete a zapnúť ho bez nej. Ak klávesnica začne fungovať, je to znak, že batériu treba vymeniť za novú.
V prípade, že sa vám nefungujúcu klávesnicu nepodarí opraviť, v zásade máte dve možnosti. Buď notebook zanesiete do opravy, alebo si doma vymeníte klávesnicu za novú. V oboch prípadoch vám pomôžeme. Ak nechcete mať s opravou či výmenou klávesnice žiadne starostí, stačí notebook priniesť do niektorého z našich servisov. Pokiaľ výmenu zvládnete svojpomocne, z nášho e-shopu si môžete objednať náhradný diel, prípadne potrebné náradie.